Zavřít

Vítejte!

Jaký druh zábavy Vás zajimá?

Hledejte podle tagů

Ultra plastelína, ultra zábava pro děti i dospělé

11. dubna 2020

Ultra plastelína, ultra zábava pro děti i dospělé

Obyčejnou plastelínu určitě znáte. Ultra plastelínu ale možná ještě ne. Co to je a jaká kouzla se s ní dají dělat?Z čeho se vyrábí modelína
Taky jste jako malí ihned poctivě splácali všechny odstíny do neidentifikovatelného kafebraundozelena namísto toho, abyste si disciplinovaně jako jiné děti modelovali zvířátka z jednotlivých barevných bločků? Úplně tuto mladistvou rebelii chápeme.
Modelína je vděčným objektem na hraní pro děti (a méně vděčným objektem k úklidu pro rodiče) a výbornou antistresovou pomůckou pro dospělé. Přemýšleli jste nad tím, jak se plastelína vlastně dostane až k vám a kolik různých modelín je vlastně na současném trhu?

Četné recepty na domácí modelíny (některé jsou dokonce bez problémů jedlé) toulající se kyberprostorem prozrazují, že výroba plastelíny se žádoucí konzistencí nebude nijak obtížná. Klasickou modelínu si pamatuje ze školních hodin výtvarné výchovy ještě generace rodičů současných dětí. Vyrábí se z vazelíny, soli a mastných kyselin. Což vám mimochodem dokonce bezostyšně a veřejně prozradí i česká Wikipedie.

Začalo to jako umění
Prapředek moderní modelíny ovšem vypadal jinak. Základní složkou byl jíl. Což se nakonec neukázalo jako úplně praktické. Jakmile totiž vyschnul, ztratil svoje žádoucí vlastnosti. Náhrada se nakonec našla. Autorem moderní modelíny byl William Harbutt, anglický učitel umění. Tu vůbec první vyrobil v roce 1897. Pro své studenty tehdy potřeboval na tvoření soch hmotu, která nebude vysychat. Podle dalších zdrojů měl navíc profesor rovnou šest dětí. Chápeme, to bychom zřejmě také byli hodně kreativní při vymýšlení libovolného způsobu, jak drobotinu zabavit. Modelína se nadmíru osvědčila. Podnikavý kantor si svůj nápad nechal patentovat a už v roce 1900 se v Bathamptonu rozjela sériová výroba. V původní domovině se modelína, která v čase ještě mírně změnila recepturu, vyráběla až do roku 1983. Továrna dokonce přežila i následky požáru. V roce 1983 se nicméně celá výroba stěhovala do Thajska.


zdroj: https://www.sparkys.cz/ultra-plastelina-lollipopz-svitici-ve-tme-50-g

Co je ultra plastelína
Ultra plastelína je modelína trochu jinak. Zařadit bychom ji mohli do spektra inteligentních modelín. Ty se vyrábějí ze silikonu. Proto nejsou ve srovnání s běžnými plastelínami na dotek mastné, nešpiní a celkově je práce s nimi mnohem menší noční můrou těch z vás, kteří si vážně potrpí na uklízení. Pro nadšené mladé fyziky dodáváme, že se tenhle typ hmot řadí z pohledu této překrásně komplikované vědy mezi nenewtonské kapaliny.

Ale dost teorie. S ultra plastelínou je opravdu velká zábava hlavně v praxi. Tahle hmota má výjimečné fyzikální vlastnosti. Dá se tvarovat, natahovat, ale také trhat. Pokud ji zformujete do kuličky, bude dokonce skákat jako hopík. K tomu dokáže třeba i svítit nebo měnit barvu podle teploty. Na rozdíl od obyčejné modelíny se nespokojí s několika nudnými odstíny. Prodává se v pestré škále barev, navíc může být i ozdobena glitry. Věděli jste, že i modelína může mít příjemné aroma? Ultra plastelína se nabízí v několika atraktivních vůních, jednou z nich je například fialka.


zdroj: https://www.sparkys.cz/ultra-plastelina-80g-s-led-svetlem-6-barev

Co s ultra plastelínou dělat
Přidat do ní lze i svítící LED kuličku. Ta při odrazu bliká. Takže ji v mžiku přeměníte v originální svítící hopík. Plastelína s kuličkami dokáže dokonce vydávat zvuky. V závislosti na typu plastelíny můžete objevit nekonečný kreativní svět plný fantazie. Všechny druhy lze samozřejmě přinejmenším různě mnout v rukou, což je velmi uklidňující. Při doteku nepůsobí tato hmota jako nijak slizká, naopak je velmi příjemná. V porovnání s jinými podobnými výrobky není ultra plastelína tolik tuhá, takže se s ní lépe pracuje dětem. Oproti konkurenčním plastelínám není ani nepříjemně lepivá.
Současně vám díky svému složení vydrží dlouho, protože se nedrolí a nevysychá. Je lehká, takže ji snadno sbalíte kamkoli a zabavíte s ní děti třeba při cestách autem. („Mami, už tam budeme?“ za tři… dva…)
Ultra plastelína je samozřejmě zdravotně nezávadná. Pokud alespoň nepočítáme ty situace, kdy si děti začnou vyjasňovat vlastnická práva a skončí to přinejmenším vzájemnými „lichotkami“ pronášenými hlasitostí několika desítek decibelů, případně boulí. Rodičům doporučujeme proto pořídit si raději rovnou svou vlastní.
Ultra plastelína je skvělým tipem na dárek pro malé i odrostlejší. Všechny věkové kategorie se u ní vydrží bavit dlouhé hodiny. Pokud tak hledáte originální překvapení pro partnera či příbuzné, určitě výběrem plastelíny nezklamete. S dětmi zase nemusíte mít příliš obavu o to, že se jim hračka omrzí a pár dní po Vánocích bude ležet v koutě bez povšimnutí.


zdroj: https://www.sparkys.cz/vyhledavani?search_text=ultra+plastel%C3%ADna

Hodí se ultra plastelína na modelování?

Ultra plastelína má oproti klasickým modelínám trochu jinou konzistenci. Je měkčí a „tahavější“. Podobně jako obyčejná modelína i ultra plastelína v rukách postupně dále změkne a pracuje se s ní po chvíli o něco lépe.
Vytvarovat z ní můžete samozřejmě cokoli, modelína je dostatečně poddajná. Pro vytváření figurek se ale nehodí, nevydržely by vám, protože plastelína je hodně viskózní. Když ji chvíli necháte například položenou v krabičce, sama se postupně vrací zpátky do původního tvaru. I tak ale vaše děti určitě najdou dost jiných možností, jak ji využít.

Co s plastelínou raději nedělat?
Ačkoli ji můžete roztříštit, jde to poměrně obtížně. Nejlépe s použitím kladiva, je totiž nutné vyvinout značnou sílu. Dospělí si s ohledem na dodržování bezpečnosti zaexperimentovat rozhodně mohou. Dětem bychom to z výchovných důvodů určitě nedoporučovali. Dobré je také chránit plastelínu před nepořádkem. Poměrně ochotně se na ni chytají nejrůznější drobečky, vlasy nebo chlupy zvířecích miláčků. Čištění je dost obtížné. Pro hraní proto doporučujeme raději čistou desku stolu.
Až si dohrajete, je dobré ji zároveň uskladnit zpátky do plechové krabičky, ve které se plastelína prodává. Díky tomu ji udržíte dlouho čistou. Extrémně špinavou plastelínu bude jednodušší nahradit novým kusem.
Tento výrobek nezpůsobuje alergie nebo jiné nežádoucí reakce na kůži. Pochopitelně však není určen ke konzumaci. Dle výrobce je modelína vhodná pro děti od 3 let. Pod rodičovským dohledem se s ní nicméně úspěšně zabaví i děti menší. Plastelína nadchne jak batolata, tak školáky.


zdroj: https://www.sparkys.cz/ultra-plastelina-50g-s-led-svetlem-6-barev

Jak plastelínu odstranit?
Každá plastelína se prostě čas od času dostane někam, kam nemá. Oblečení, podlaha, strop, váš pes, sousedova kočka, váš kašmírový svetr, který stál dvě třetiny výplaty… Ačkoli celou dobu děti disciplinovaně sedí a v tichosti si hrají. Jak jinak pochopitelně. Jak se dá bez úhony dostat dolů z různých povrchů? Drobné nehody mají řešení.
Za náležitě otrlé rodiče tak dáváme k dobru radu: Vyzkoušet můžete benzinový čistič (libovolné značky), lihový prostředek nebo trpělivé škrábání, pokud se vašim robátkům například podaří plastelínu zašlapat do koberce.

Zajímavost na závěr aneb věděli jste, že modelíny nejsou jen na hraní?
Viděli jste film Wallace a Gromit? Tak si určitě vzpomínáte, že postavičky v tomto snímku nebyly klasickým způsobem kreslené, ale modelované. Právě plastelína je hmotou, která se dá na filmovém plátně za pomocí animace „rozhýbat“. Experty filmového průmyslu na tento typ animace je hlavně britské studio Aardman Animations, Ltd. známé jako Aardman Studios. Jeho stálým členem je od roku 1985 režisér Nick Park, který je právě autorem postaviček Wallace a Groomita.


Vyzkoušet se dá něco podobného i v domácích podmínkách. Potřebujete jen modelínu, fotoaparát a dostatek fantazie a trpělivosti. Nejprve si vytvoříte scénu a pak si nafotíte jednotlivé záběry, které spojíte v pohyblivou sekvenci. V této fázi je důležitá téměř chirurgická přesnost, aby scény nepůsobily trhaně. Zábava na dlouhé karanténové odpoledne jak dělaná.  

AUTORKA:
@lenore

ZDROJE:
https://www.sparkys.cz/https://www.bambule.cz/

TAGY:
#ultraplastelina #plastelina #modelina

 

 

„Hra je jeden z nejefektivnějších způsobů, jak zjednodušit život. Přesně to jsme dělali jako děti, ale v dospělosti jsme si hrát zapomněli.“