Zavřít

Vítejte!

Jaký druh zábavy Vás zajimá?

Hledejte podle tagů

Hry

Tři, dva, jedna… Dobble!

25. dubna 2020

Znáte tuhle postřehovou karetní hru?

Dobble je zábavnou společenskou hrou pro celou rodinu. Tahle hra vyžaduje především hbitost a reflexy rychlejší než blesk. Dejte si pořádný hrnek kávy na povzbuzení a jdeme na to!Kde se vzala hra Dobble
V tuzemsku za touto hrou stojí společnost ADC Blackfire Entertainment, s.r.o. (spadající do skupiny Asmodee) Poprvé byla vydána v roce 2009. A zaznamenala skutečně výrazný úspěch. Podle zdroje z roku 2018 se už v té době prodalo 12 milionů kopií hry, přičemž pouze ve Spojených státech se každý rok prodává více než 500 000 kopií.

A nekupují si ji rozhodně jen ti, kteří potřebují alespoň na pět minut zabavit děti. (Říkali jsme „zabavit“ ne „zbavit“.) Dobble zaujímá čestné místo na žebříčku oblíbených her vzdělávacího charakteru. V USA odborníci uznávají, že hra svým konceptem podporuje kongnitivní rozvoj. Díky Dobble si prostě důkladně procvičíte mozek.

Možná vás ale překvapí, že Dobble rozhodně není úplně moderním produktem herního průmyslu. Lidstvo je zkrátka hravým živočišným druhem, takže se Dobble poprvé objevuje ve Velké Británii už v roce 1850. V zemi tehdy vládla královna Viktorie a zvláštní oblibě se těšila matematika. (Také to nechápeme.)

Za vším hledej matematiku
Za relativně jednoduchou hrou je poměrně komplikovaná matematika. Klíčovou postavou pro Dobble se stal anglikánský duchovní Thomas Penyngton Kirkman. Byl to značně zvídavý pán, který se rád zabýval právě „královnou věd“, například studiem kružnic na hranách mnohostěnů. Dnes je uznáván jako velmi důležitá postava pro vývoj tohoto vědního oboru. Proslul hlavně problémem „patnácti školaček". Jde o matematickou hádanku, která se dá vypracovat za pomocí kombinatoriky. (Což je další z řady odvětví, která nám ve školní matematice taky nikdy nešla.)

Řada dalších matematiků pak na jeho myšlenky navázala a začala je rozpracovávat. A to už jsme jen krůček od okamžiku, kdy si Francouz Jacques Cottereau uvědomil, že by se tento princip dal využít i pro hru. Ačkoli nebyl matematikem a vlastně ani tvůrcem her. Šlo jen o amatérského nadšence. Navrhl tedy 31 karet se 6 obrázky hmyzu, přičemž vždy jeden obrázek se na kartách shodoval. Předchůdce dnešního Dobble byl na světě. Pod názvem Dobble, který je slovní hříčkou na slovo „double“ hra poprvé vyšla ve Francii.Než začnete hrát
Jednoduchá hra obsahuje 55 karet. Ty nevypadají jako karty klasické, které znáte třeba z hry Prší, ale jsou kulaté. Karty obsahují celkem 50 symbolů, na každé kartě je symbolů 8. Společný je však pouze jeden. A právě to je cílem hry Dobble, která po vás bude chtít, abyste jej co nejrychleji našli. Připravte se na to, že vaše sedmileté děti vám řádně pocuchají sebevědomí.

Hra je určena po skupinku 2 až 8 hráčů. Doporučený věk je 6 let. Délka jedné partie je pouze cca 15 minut. Jedná se tedy o nenáročnou zábavu, kterou můžete rozehrát kdykoli, když máte pár minut času.

Dobble je proto ideální, když musíte na pár minut zabavit dítě a nechce se vám u deskovek trávit celý večer. S dětmi ji zvládnete snadno i díky tomu, že se karetní hra dočkala lokalizace do češtiny i slovenštiny. Hrát můžete i ve skupině dospělých, nenáročná pravidla pochopí všichni zúčastnění během okamžiku.

Stručný průvodce pravidly
Ačkoli má hra poměrně jednoduchý princip samozřejmě si můžete celou situaci trochu zjednodušit. Stačí si před zahájením hry otočit všechny karty a prohlédnout si je. Díky tomu se s nimi lépe seznámíte. Jednotlivé symboly se totiž musejí shodovat, nemusejí být ale stejné velikostí. A právě to je malá zákeřnost Dobble, která vás určitě může trochu zmást.

V „ostré“ verzi už budete cíleně hledat shodné symboly pouze na dvou kartách, které si otočíte k sobě. Nahlas tak musíte říct jejich název. Komu se to podaří nejrychleji, v závislosti na domluvených pravidlech karty umístí nebo zahodí.DOBBLE MINIHRY

V pravidlech Dobble je popsáno celkem pět miniher, tedy pět odlišných způsobů, jak se dá Dobble hrát.

  • Pekelná věž            
  • Studna            
  • Otrávený dáreček            
  • Horký brambor           
  • Chyť je všechny


Jednotlivé minihry se od sebe liší systémem shromažďování nebo naopak zbavování se karet v závislosti na postupu hrou. Základní princip hledání shody je vždy stejný. Samozřejmě můžete být i vysoce kreativní a navrhnout si i svou vlastní obměnu pravidel.

Pekelná věž
V rámci této minihry rozdáte každému hráči jednu kartu. Otočeny mají být obrázkem dolů, zbylé karty naopak vyrovnejte na stůl obrázkem nahoru. Na signál se musíte snažit co nejrychleji odhalit shodu na své kartě a na kartě v balíčku. Pokud se vám to podaří, kartu z balíčku si můžete vzít. Cílem je nasbírat tímto způsobem co nejvyšší počet karet.

Studna
Studna se hraje v principu opačném. Karty se rozdají hráčům, až zbude poslední a jen ta zůstává na stole. Hráči otočí karty symboly dolů, poslední karta, kterou nemá nikdo, je odkrytá, tj. symboly nahoru. Na znamení hráči z vlastního balíčku karet vždy otočí jednu. Komu se podaří nejrychleji najít shodný symbol na kartě své a na kartě ležící na stole, vlastní kartu odloží. V této minihře se tak musíte naopak veškerých karet zbavit.

Horký brambor
V této hře dostává každý hráč do ruky vždy po jedné kartě. Tu musí držet otočenou symboly dolů. Obrátí ji teprve na vyzvání. Zároveň musí najít shodný symbol na kartě své a na kartě protihráče. První, komu se to podaří, se své karty zbavuje a dá ji tomuto protihráči. Ten hledá na stejném principu dále shodu, ale musí využít kartu, kterou dostal. Podobně hledají i ostatní. Cílem je nemít v ruce žádnou kartu. Hra končí, jakmile má jeden hráč v ruce všechny karty. Majitel nejvyššího počtu karet prohrává.

Chyť je všechny
Opět začněte rozdáváním karet hráčům. Každá karta má být obrázkem dolů. Jedna karta otočená opačně naopak putuje na stůl. Zbytek karet odložte, řada na ně přijde teprve v následujícím kole. Po vyzvání všichni hráči svou kartu obrátí a musejí najít shodu mezi středovou kartou a jakoukoli další. Nezáleží na tom, zda to bude karta vlastní nebo nebo spoluhráčova. Jakmile shodu najde, kartu si vezme a otočí ji lícem dolů. Stejným způsobem se hraje dál do doby, dokud ještě jsou nějaké karty. V dalším kole se z balíčku rozdávají karty další. Pokračovat je možné do doby, dokud v balíčku zbývají karty. Vyhrává ten, kdo u sebe má po ukončení hry nejvíc karet.

Otrávený dáreček
Začněte rozdávat karty, a to lícovou stranou dolů. Každý hráč dostane jednu, nerozdané karty nechte v balíčku a ten otočte naopak, tedy symbolem nahoru. Hráči se tentokrát musejí zaměřit na shodu mezi kartou v balíčku a kartou ostatních účastníků. Nejrychlejší hráč má umístit kartu z balíčku na tu kartu, na níž našel shodu. Dá ji tedy svému spoluhráči. Pokračujte ve hře, dokud v balíčku jsou karty. Vyhrává ten, komu v ruce zůstal nejnižší počet karet.

Switch
Šestou bonusovou hrou je pak Switch, která je inspirována stejnojmennou karetní hrou. Na herní desku rozložte 3 x 3 karty, na kterých budou hráči po odstartování na předem domluvený signál opět hledat stejný symbol. Pokud se vám takto podaří najít stejný symbol třikrát, vezmete si karty. Pokud se spletete, karty vám nenáleží. Navíc musíte jednu kartu ze svých coby „trestnou“ vrátit. Zvítězí pak samozřejmě ten hráč, kterému se podaří získat nejvyšší počet karet.

 Další varianty Dobble
S Dobble rozhodně nemusíte zůstávat jen u klasických motivů. K dnešnímu dni si můžete vybrat z mnoha variant. Milovníci Harryho Pottera určitě ocení Dobble s motivy z kouzelnického světa. Fanoušci Star Wars už určitě doma mají Dobble s touto tématikou. My tady přímo cítíme potenciál na lehce peprnou tématiku určenou pouze plnoletým, co vy?S dětmi si zase můžete zahrát variantu Dobble Kids, která je přizpůsobena nejmenším. Karet je v této variantě pouze 30 a samozřejmostí jsou i přizpůsobené motivy se zvířátky. Tato verze se dá hrát už s dětmi od věku 4 let. Nebo od libovolného věku, ve kterém dětem lze vysvětlit, že kartičky nejsou k jídlu.AUTORKA:
@lenore

ZDROJE:
https://www.bambule.cz/https://www.sparkys.cz/

TAGY:
#dobble #postrehovky

Podívejte se také jaké jsou nejlepší hry pro děti.

 

„Hra je jeden z nejefektivnějších způsobů, jak zjednodušit život. Přesně to jsme dělali jako děti, ale v dospělosti jsme si hrát zapomněli.“