Zavřít

Vítejte!

Jaký druh zábavy Vás zajimá?

Hledejte podle tagů

LEGO Star Wars

7. dubna 2020

LEGO Star Wars, připravte se na poslední bitvu

Další pokračování Star Wars: Vzestup Skywalkera vtrhlo v roce 2019 do kin i na pulty hračkáren s legendární stavebnicí LEGO. Tohle jste o slavné stavebnici (možná) nevěděli. Příjemné počtení, nechť vás provází Síla a vyhýbají se vám šlápnutí na zlověstné kostičky!

zdroj: https://www.lego.com/cs-cz/themes/star-wars/rise-of-skywalker

Na počátku bylo slovo… slovo „LEGO"
Rodinná firma vyrábějící populární stavebnici sídlí v dánském Billundu. Zakladatelem je Ole Kirk Christiansen, který vdechl značce LEGO život v roce 1932. Christiansen byl ovšem tesař. Vzhledem ke své původní profesi tak na počátku vyráběl hračky dřevěné. První LEGO kostka tak, jak ji známe dnes, proto oficiálně vznikla později, až v roce 1949. Aby to ale celé bylo složitější, na zvláštní spojitelný patent jednotlivých dílků nepřišel samotný zakladatel LEGA. Inspiroval se totiž u kostiček Kiddicraft. Takzvané samojistící kostky si může připsat jako svůj vynález britský dětský psycholog Hillary Harry Fisher Page. A ještě jedna zajímavost: Věděli jste, proč vlastně plastovým kostičkám říkáme LEGO? Označení „lego“ pochází z dánštiny, konkrétně ze slov leg gotd, což znamená „hraj si dobře“. Významů je ale více, česká Wikipedie také uvádí, že latinské slovo „lego“ znamená „dát dohromady“. Což zní vzhledem k principu plastových dílků rozhodně jako další logické vysvětlení. (Ví někdo, jak se dánsky řekne: „Ty zatracené dílky, které si nechcete zabodnout do chodidla?“)

Jak se vlastně LEGO vyrábí

Kostičky jsou vyrobeny z plastu. Pro, ty, které baví chemie a jazykolamy, se konkrétně jedná o akrylonitrilbutadienstyren.
Tato hmota se pod vlivem vysoké teploty nechá změknout, aby se za nízké teploty opět vychladila. A to za předpokladu, že se materiál nijak nemění, respektive nezdegraduje. Tento typ plastu má tu vlastnost, že se změnou teploty nedojde k žádné chemické reakci. (Tak ne, aby vás napadlo provozovat s kostičkami doma chemické pokusy.) Pochopitelně je neměnnost žádoucí i v čase u již hotového výrobku. Prodávaná stavebnice nesmí podléhat žádným změnám, materiál se nemá vytahovat, lámat, křehnout atd. Pro vytvarování plastu do příslušné podoby se používají formy, do kterých se roztavená hmota vstřikuje. Právě proto jsou kostičky spojené v místech, kde hmota teče do formy. A zbytkový plast z těchto přípojů se znovu recykluje. Pokud si chcete zahrát na detektivy, můžete zkusit tyto spoje na dílcích najít.

Našince může výroba LEGA nadchnout i z vlasteneckých důvodů. Jedna z pouhých pěti továren na výrobu plastových kostiček se totiž nachází i ve středočeském Kladně. Kromě LEGO Architecture, LEGO Mindstorms a LEGO Duplo se tu vyrábějí všechny produktové série. Hmota s neidentifikovatelným názvem se tu ale do typických kostiček přímo nelisuje. V továrně odebírají už hotové dílky a ty například potiskují. Škoda, chtěli jsme se přihlásit na exkurzi.

Doporučujeme zhlédnout reportáž od ABC TV


LEGO Star Wars slaví dvacetiny a do starého železa se nechystá
Série LEGO Star Wars ušetřila nejednomu dospělákovi přemýšlení nad tím, čí dítě si půjčit coby neprůstřelné alibi, protože po (mnohonásobném) překročení plnoletosti a ochotou dobrovolně konzumovat brokolici už zkrátka mezi regály místního hračkářství úplně nezapadáte.

Skládat nejen během dlouhých zimních večerů plastové kostičky se stalo téměř povinností fanoušků kultovní ságy. Rovnou u sebe doma můžete oživit všechny kultovní postavy a vesmírné lodě ze slavné ságy. Poprvé se tématická série objevila už v roce 1999. U příležitosti premiéry nového filmu tak zároveň LEGO Star Wars slavilo dvacetiny. Oficiální licence od společnosti Lucasfilm Ltd. platí v současné době až do roku 2022. Ano, vážně už je většině z nás tolik, že se z roku 2022 stala ne příliš vzdálená budoucnost.

Vlastní modely vesmírné lodi nebo stíhačky staví s nadšením všechny věkové kategorie. Nejjednodušší stavebnice jsou navrženy pro děti od 4 let a obsahují začátečnickou podložku. Složitější verze jsou určeny sběratelům a ostudu neudělají v žádném obývacím pokoji nadšeného milovníka sci-fi. (Tolerantní manželka či přítelkyně bohužel není součástí sady.) Celkem jich vyšlo už více než 400. LEGO Star Wars bylo vůbec první sérií, která byla licencovaná. Do té doby vyráběla firma pouze stavebnice na podkladě vlastních námětů. Na počátku tentokrát nebylo slovo, ale stavebnice X-wing, následovalo Darth Vader's TIE Advanced a Y-wing.Víte, že…?
Věděli jste, že postavičkou, která se objevila ve vůbec největším počtu z nich, je robot R2-D2? Celkem ho najdete ve zhruba 30 stavebnicích. Naopak Jedi Bob se objevil pouze v jediné z nich, a to Republic Gunship z roku 2002. Postava Jar Jar Binkse zase byla první první miniaturou, která dostala unikátní model hlavy. Figurka jednoho z nejznámějších hrdinů celé ságy Darth Vadera se v průběhu let postupně měnila. Neplatí to však o jeho helmě. Ta byla od roku 1999 až do roku 2015 stále stejná. Temná strana Síly je poněkud konzervativní…

Titulem jedné z největších stavebnic se v rámci celé série pyšní Millennium Falcon. Pro trpělivé (a solventní) zájemce dodáváme, že se sada, která vyšla vůbec poprvé v roce 2000, má v současné edici prodávané od roku 2007 hned 7 500 dílků a stále se dá sehnat bez problémů i v tuzemských hračkářstvích. Jen si musíte připravit nejméně 16 000 Kč (částka aktuální dle srovnávače cen v dubnu 2020).

Máte rádi Indiana Jonese? Pak určitě víte, co ho spojuje se Star Wars. Přesně tak, je to představitel filmových hrdinů Harrison Ford. Slavný hollywoodský herec má na svém kontě jak ztvárnění archeologa v tetralogii Indiana Jones, tak také postavu Hana Sola. Proto se mihl i v akční adventuře LEGO Star Wars: The Complete Saga.

Výroční narozeninová LEGO edice
A to by samozřejmě nebyly ty pravé narozeniny, aby se nerozdávaly dárky. K dvacetinám LEGA je dostali fanoušci. Konkrétně speciální výroční edici tvořilo pět stavebnic. Jedná se o pět nejoblíbenějších modelů LEGO Star Wars, které si prošly aktualizací. Určeny jsou samozřejmě buď k hraní podobně jako všechny ostatní, ale správní stavebnicoví srdcaři si je pochopitelně mohou na památku vystavit a přibližně po týdnu přestat mít morálku na to, aby z nich utírali prach. Konkrétně se tak příznivci mohli potěšit v první řadě Imperiální výsadkovou loď původně vydanou v roce 2008. Dále se na pultech ocitla znovu Slave I. Loď Boba Fetta dostala rukojeť pro lepší hraní či vystavení a součástí celého setu jsou rovněž 4 minifigurky, včetně Hana Sola v karbonitu.
Klonový průzkumný chodec se zase opětovně zrodil ze stavebnice navržené už v roce 2005. Oživení se dočkala i sada Sněžný spídr. Poprvé jste si přitom bitvu o planetu Hoth mohli rovnou ve vlastním obývacím pokoji přehrát už v roce 1999. Posledním z pětice těchto renovovaných výročních setů je Anakinův kluzák. Oproti svému předchůdci z roku 1999 i tady najdeme rukojeť pro pohodlnější hraní nebo možnost vystavení.

Bonus navíc: výroční minifigurky
Pro tyto sady byly také vytvořeny speciální sběratelské minifigurky. Vzorem se staly ty nejznámější. A pozor, tentokrát nebyla cílem žádná inovace. Jednotlivé postavy byly znovu vytvořeny na základě původního designu. Retro výlet do vzpomínkového vesmíru zaručen! Mimochodem sběratelské figurky jsou v podstatě slabý odvar oproti miniaturám C-3PO vydaným v roce 2007. Ty jsou extrémně vzácné, a to nejen proto, že jich bylo vyrobeno pouze pět. LEGO je navíc vytvořilo rovnou z pravého zlata. Tento poklad rozhodně není radno svěřit dětem na hraní.

AUTORKA:
@lenore

ZDROJE:
https://www.lego.com/https://www.sparkys.cz/

TAGY:
#lego #starwrs #stavebnice

„Hra je jeden z nejefektivnějších způsobů, jak zjednodušit život. Přesně to jsme dělali jako děti, ale v dospělosti jsme si hrát zapomněli.“