God of War: Jaká je severská deskovka?
24. března 2020God of War je karetní hrou inspirovanou populární videoherní sérií na PlayStation.
Jaká je a komu by rozhodně neměla utéct?
zdroj: https://www.svet-deskovych-her.cz/produkty/7551/god-of-war-karetni-hra
Předobraz: God of War na PlayStation
God of War je série hack-and-slash videoher. Navrhl ji David Jaff, a to původně pro konzoli PlayStation 2. První díl vznikl už v roce 2005. Videohra si záhy získala značnou popularitu. Právem se ní dokonce stala vlajková loď všech her vycházejících právě pod hlavičkou PlayStation.
Stěžejní postavou příběhu je spartský válečník Kratos. Když je hrdina podvodem přinucen spáchat vraždu své ženy a dcery, nastupuje Kratos na nemilosrdnou cestu pomsty vůči svému bývalému pánovi. Vyvrcholením hry pak je okamžik, kdy je samotný Áres poražen a Kratos tak získává trůn boha války. Tím však válečná vřava neustává a Kratos vede dál svou soukromou válku, která může skončit i zničením celého světa.
Není divu, že ledová říše severských božstev si záhy našla cestu i k těm kteří sezení u konzole úplně neholdují. Světlo světa tak spatřila i karetní hra. A právě na tu se dnes podíváme detailněji.
Základní informace o hře:
Za návrhem hry hledejme duo Brazilců Alexandru Olteanu a Felipe Barros. První zmiňovaný se podílel například na stolní verzi jiné deskovky – Bloodborne. Což je znát i na God of War, kde byl použit v podstatě obdobný princip. V tuzemsku za tímto počinem stojí distributor ACD Blackfire. Hra je určena pro maximálně 4 hráče. Doporučovaný věk je 14 let, zahrají si s vámi tak i odrostlejší děti. Celková délka hry je dle údajů přímo od výrobce asi 90 minut, někde se uvádí pouze 30 minut.
V Česku si ji poprvé herní nadšenci mohli koupit v roce 2019 těsně před Vánocemi. Hra je standardně lokalizovaná do češtiny (což je příjemné, ale díky názornosti ne zcela nutné) a návod je k ní přiložen. Karetní hra je po stránce příběhu věrná své předloze, čemuž se s nutností dodržovat licenci není příliš co divit.
Hru je možné zakoupit zde: https://www.svet-deskovych-her.cz/produkty/7551/god-of-war-karetni-hra
Obsah balení:
6 figurek hrdinů s 6 plastovými stojánky
6 žetonů omráčení
2 žetony Freyi
10 žetonů smrti
12 žetonů limitu ruky
20 univerzálních žetonů
1 žeton prvního hráče
5 ukazatelů zuřivosti
44 žetonů zranění ve 3 různých hodnotách
92 karet scén obsahujících 10 scén
6 karet úkolů
4 karty finálních bossů
5 karet hrdinů
70 startovních karet (14 pro každého hráče)
88 karet vylepšení
10 karet omráčení
10 karet otravy
10 karet Tříštivých krystalů
1 kostka nepřítele
PRAVIDLA HRY
Stručně k základnímu rozvržení hry
Základní charakteristika by mohla být poměrně jednoduchá: Čeká na nás přímočará stolní „mlátička“.
Hraje se na herních mozaikách. Ty se sestavují z velkých karet, a to většinou do tabulky v rozložení. 4 x 2. Základní herní prostor však může být složen i z velkých obrazů sestavených až z 12 karet. Než se pustíte do hraní, karty si zamíchejte. Následně si do dvou pater vystavte scénářovou pyramidu. Nad tou budou postaveny souboje s bossem. Ti jsou v balení pouze tři. Karet s úkoly je celkem šest. Poté si přichystejte karty s vylepšeními, karty pro postavy a stavy a nezapomeňte samozřejmě na žetony. Hráči se budou v partiích vždy střídat v tazích. Každý tah má čtyři části. Začíná se braním karet do počtu sedmi.
Své karty si musíte roztřídit dle obsahu a funkce. Jen některé se totiž hodí k boji zblízka, jiné jsou určeny na zásahy střelami. Nejlepší kartičky je pochopitelně nutné si schovat na závěrečnou bitvu.
O příběhu God of War
Ocitáte se v kůži mýtických Noren, které řídí chod světa a nahlížejí do Studny osudu. S pomocí udatných bojovníků pak chtějí zabránit tomu nejhoršímu a právě vy jim v tom musíte pomoci. Úplně počáteční část příběhu nicméně není tím nejdůležitějším.
V principu je každá vaše hra pokusem zastavit Ragnarök. Na vás je najít to správné spojení hrdinů a událostí a zachránit Midgard. Pokud ve svém úkolu neuspějete je na konci pouze smrt a zkáza. A vás tak čeká další pokus s nově rozehranou hrou. Každá hra proto může být úplně odlišná od té předchozí.
Od hráčů se především v rámci hraní vyžaduje kooperace. Designéři hry se rozhodli vybrat z původního světa pět stěžejních postav. Respektive je hrdinů celkem šest, k dispozici jsou Atreus, Brok se Sindrim, Freya, Kratos a Mimir. Každý hráč se tedy ocitne v kůži jednoho z hrdinů a pro každého jsou pochopitelně typické odlišné vlastnosti. Útočný balíček je vždy tvořen 14 kartami. Pro hratelnost je poměrně podstatné, že jsou vlastnosti dobře vybalancované. Nedá se tak říci, že by některá z postav byla vysloveně horší než jiná. Hrdinové se navíc mohou posunout ve hře i s dalšími vylepšeními. Každý hráč proto má dost možností, jak si svůj balíček upravovat. Deckbuilding je vždy individuální pro jednotlivé hrdiny.
Jak je hra zpracovaná
Díky dějové linii s věštkyněmi se možnosti herního světa oproti původní videohře značně rozšířily. Otvírají se před námi proto jednotlivé scénáře bitev proti konci světa. Na hráče čekají různorodé lokace i odlišní nepřátelé. Hraje se s otočnými kartami, které vyobrazují motivy založené na původní počítačové hře. Celkem je k dispozici cca 300 karet a 100 různých žetonů. Vlastní herní svět je pak tvořen desítkou scén s dioramaty. To jsou v podstatě dvoustranné karty. Scény vypadají velmi působivě, jedinou drobnou závadou, se kterou se tak fanoušci série musejí smířit jsou kartonové figurky namísto plastových. Důvod je zjevný: Snaha tvůrců deskovku ještě více nepředražit. Už tak ji pořídíte za cenu okolo 1 000 Kč. Což určitě není úplně málo.
Jak se hraje
Samotná pravidla hry jsou vypsána v manuálu pochopitelně a stručně. Přes pouhých 16 stran se dostanete relativně rychle.
Podle některých hráčů však stručnosti je až příliš a v návodu chybí některé zásadní detaily. Ačkoli je hra primárně založená na boji, dává vcelku velkorysé možnosti k taktizování. Postupovat musíte s rozvahou, každý hrdina je schopný přežít jen omezené množství zranění.
V jednotlivých bitvách musíte nejprve překlenout dva dílčí scénáře a jednotlivé střety jsou pak ukončeny bojem s s bossem. Bavit se tak budou jak začínající deskovkáři, tak i ti trochu pokročilejší. Což je i není ke škodě. Začátečník má bezesporu podstatnou výhodu v tom, že ho jeho pokročilejší kolegové můžou i nemalou měrou „táhnout“ vpřed. O slovo se však záhy přihlásí určitý stereotyp. Proto dle dosavadních ohlasů je vhodné složení hráčské skupiny alespoň občas obměnit, díky tomu z deskovky vytěžíte dostatečné množství zábavy.
Stojí God of War za to?
Oněch v úvodu citovaných 90 minut je realisticky odhadovaná doba, po kterou vám hra vydrží, zahrát si navíc určitě mohou i rodiče se svými teenagery. A máte navíc velmi slušnou šanci, že svého puberťáka alespoň na chvíli dostanete ze světa videoher.
Jako naprostý „must have“ lze tuto hru rozhodně doporučit pro skalní fanoušky videoherní série. Pro běžnou veřejnost zůstává God of War vcelku chytlavým herním počinem, jehož slabinou je, že klíčové herní triky si po několikerém projití jednotlivých scénářů osvojíte a hra už vám tak mnoho nových překvapení nepřinese. Všechny scénáře se dají dohrát za asi 10 partií. V přepočtu se dá zvládnout, jak uvádějí ti nejzkušenější, za asi 15 hodin. Určitě tak hra není na několik desítek hodin zábavy a obměňování vaší hráčské skupinky je víceméně podmínkou, má-li vám zábava vydržet o něco déle. Jinak se s God of War „vypořádáte“ ještě rychleji.
AUTORKA:
@Lenore
ZDROJE:
https://www.svet-deskovych-her.cz/; http://cshdd.cz/
TAGY:
#godofwar #fantasy #karetnihry #mytologie #deskovky