Zavřít

Vítejte!

Jaký druh zábavy Vás zajimá?

Hledejte podle tagů

Hry

Deskovky pro tři bratry

2. prosince 2019

Česká deskoherní komunita je v posledních letech na znatelném vzestupu. V mnoha statistikách se Česká republika objevuje na předních pozicích v počtu hráčů společenských her, vztažených k celkové populaci.

Je dobrý pocit vědět, že v době digitálního šílenství si „malí i velcí“ dokáží najít čas, sejít se a společně si zahrát nějakou prima deskovku. Hraní společenských her má totiž, mimo zábavního charakteru, také pozitivní vliv na zdravý rozvoj psychiky dětí a mládeže. Rádi bychom se proto připojili k manifestu Království hraček, které říká, že by si lidé měli mnohem více hrát tradičně.V dnešním článku bychom vám rádi představili facebookovou skupinu Deskovky pro tři bratry, která se může k dnešnímu dni pochlubit úctyhodnými více než 7000 fanoušky. Za jejím vznikem stojí Radka Mužíková, maminka 3 dětí, která je živoucím důkazem toho, že když něco děláte zodpovědně a s láskou, výsledek stojí to za to!

Deskovky pro tři bratry se oproti jiným facebookovým skupinám vyznačuje zejména mimořádně přátelskou atmosférou. Nikdo se tam do nikoho nenaváží, neposmívá se začátečníkům, a když požádáte o pomoc, téměř vždy se najde někdo, kdo vám odborně poradí. Najdete tam zejména zkušenosti s hraním deskových her, ale také novinky, akce, slevy a rozmanité informace z deskoherního světa. Právě pro tyto sympatie ke skupině jsme se rozhodli oslovit zakladatelku a požádat ji o rozhovor.


Ahoj, Radko! Jsme moc rádi, že jsi souhlasila s rozhovorem pro www.dtbz.cz
Ahoj, díky za možnost vyjádřit se k tématu. Protože rozhodně souhlasím s tím, že je fajn s dětmi na chvíli odložit techniku a zasednout k obyčejné deskovce.

Co Tě přimělo vytvořit facebookovou skupinu Deskovky pro tři bratry a jak vznikl název?
Ten záměr byl původně úplně soukromý. Deskovky hrajeme s mužem už léta, a jak nám postupně přibývaly děti, vedly jsme je k hraní s cílem vychovat si spoluhráče. To samozřejmě věděli mnozí kamarádi a když potřebovali deskovku pro svoje děti šli za námi. Na podzim 2017 se mi sešly 4 dotazy na doporučení hry za jeden den, a mě přestalo bavit odpovídat jednotlivě. Založila jsem tedy skupinu na facebooku s tím, že tam s klukama postupně přidáme nejoblíbenější hry a kamarády budeme odkazovat tam.

Věděli jsme, že skupině chceme dát nějaký trefný název, zvažovali jsme třeba Hry pro kluky a holky, ale jelikož kluci jsou Tři bratři a jsou na to hrdí vyhrálo Deskovky pro tři bratry.


Pamatuješ si svoji první deskovou hru?
Člověče. A doma vyrobené Dostihy a sázky, které jsem okopírovali od sousedky, protože maminka ani babička nám jen nekoupila. Bratranci na tom byli líp, měli Lovce pokladů a Česko-Slovenskou bitvu o jižní Moravu, koupili jsme jednu láhev limonády a bojovalo se. Z prvních moderních deskovek pak Želví závody, Niagára, kterou jsme moc chtěli, ale ušetřit na ni z kapesného bylo nemožné. První deskovku, kterou jsem si koupila, bylo Carcassone a Activity.

Kterou deskovou hru máš v současné době nejvíce v oblibě?
Tohle je těžká otázka, protože se to hodně mění. Hrajeme teď hodně Na křídlech a Lotři, dlouhodobě Mars Terraformace, který mě baví i samotnou. S dětmi pak rozhodně Hero realms, Port Royal, nejstarší si teď hodně oblíbil Nájezdníky ze severu, prostřední má rád Vládce Tokia a Labyrint, nejmenší je ještě batole a nejvíc ho baví Příšerky ze skříně a Můj první ovocný sad. Velká mánie pro všechny byl Medvěd Wrr a Zombie Kidz Evoluce. Naopak dokážů přesně říct, jaké hry nemám ráda – nemám ráda hry jen o náhodě, nemám ráda vědomostní hry a kvízy, nemám ráda postřehovky (obzvlášť s dětmi, kde mladší mají menší šanci vyhrát).

Jsi takový expert, že bys dokázala pro každé dítě každého věku doporučit alespoň jednu deskovku?
Nejsem expert, jsem spíše poučený laik. A ano, věřím, že dokážu poradit deskovku pro každého, ale aby ten tip sednul je většinou dobré mít víc informací než jen věk. Deskovky jsou hodně o tématu, pokud dítěti, které má rádo dinosaury, přinesete hru o vlacích, asi se na ni nevrhne úplně s nadšením. Holčičce, která se ráda stará o panenky nedáte hru, kde má zabíjet příšery v podzemí.  Taky je důležité zohlednit herní zkušenosti hráčů (a i jejich rodičů) – rozdíl v tom, co hraje můj osmiletý syn a co hraje osmileťák, který doteď viděl maximálně člověče a Dobble, bude obrovský. Ale jelikož se pořád někdo ptá na univerzální seznam, sepsala jsem První hry pro děti od 2 do 12 let tady. https://deskovkyprotribratry.blogspot.com/2019/11/10-prvnich-her.html Určitě však není vyčerpávající

Napsala jsi více podobných blogů a které by ses s námi mohla podělit?
Souhrných seznamů ne, nemám je ráda. Snažím se psát recenze na jednotlivé, většinou nové kousky, na https://deskovkyprotribratry.blogspot.com . Ale doporučím jeden seznam pro rodiče malých dětí od Spoluhrátek https://www.spoluhratky.eu/2018/11/top-10-hier-pre-deti-od-3-rokov.html


Napadlo Tě někdy, že bys změnila profesi a začala se věnovat deskovkám naplno?
Vlastně ani ne, mám práci, ve které jsem spokojená. Deskovky jsou úžasný koníček.

Co plánuješ se skupinou do budoucna?
Asi nemám úplně konkrétní plán. Jak členů přibývá otvírají se různé možnosti – zvažuji možnost soutěží pro členy, přicházejí nabídky uspořádat hraní pro členy, aby se potkali na živo. Mám spíše vize jak bych chtěla pracovat na své práci pro skupinu – chtěla bych zlepšit fotky k recenzím, psát recenze víc včas a méně po nocích, ale všechno naráží na realitu všedního dne pracující matky s třemi dětmi. A občas se těším, až nejstarší prohlásí Chci být youtuber a přebere to po mně :)

Chtěla bys něco vzkázat našim čtenářům?
Chtěla bych jim vzkázat, ať se nebojí hrát. A pokud jim někdo nabídne novou hru, ať zapomenou na věty jako „To nikdy nepochopím“ , „Na takovýhle hry já nejsem“ a „Vždyť stejně prohraju“. Protože je opravdu fajn to aspoň zkusit a sednout s rodinou k jednomu stolu nejen k obědu, ale i deskovce.


Děkujeme za rozhovor a moc si vážíme toho, co děláš pro deskoherní komunitu.
Nemáte zač, bylo mi potěšením.
 

Pokud máte zájem přidejte se do facebookové skupiny, ať vám neutečou zajímavosti ze světa deskových her.
https://www.facebook.com/groups/deskovkyprotribratryZDROJ:
https://www.facebook.com/groups/deskovkyprotribratry

TAGY:
#deskovky #deskovehry #radkamuzikova

„Hra je jeden z nejefektivnějších způsobů, jak zjednodušit život. Přesně to jsme dělali jako děti, ale v dospělosti jsme si hrát zapomněli.“