Zavřít

Vítejte!

Jaký druh zábavy Vás zajimá?

Hledejte podle tagů

Barbie na vozíčku

27. února 2020

Panenka Barbie dobývá svět, v nové kolekci myslí na poruchy pigmentu i vozíčkáře.

Legendární panenka a nezbytná součást všech dívčích pokojíčků byla představena na americkém veletrhu American International Toy Fair už v roce 1959. Za krátkou dobu si omotala srdce holčiček z celého světa a z panenky "Od Matella" i nejrůznějších doplňků se stal skvělý byznys.


Ať už byla tato dlouhonohá figurka oděná do princeznovských šatů nebo v teniskách vyrážela se svým parťákem Kenem na piknik, vždycky vypadala skvěle. Ano, nepřirozeně skvěle! Není divu, že vzbuzovala bouřlivé reakce hlavně z řad reálných žen, které se s dokonalým tělem i obličejem panenky nikdy nemohly ztotožnit. Podle vědců ze společnosti Rehabs.com, která se zabýva poruchami příjmu potravy, by žena se skutečnými proporcemi Barbie nemohla fyzicky existovat. Jak by vypadala?

Vědci vypočítali výšku cca 175cm a váhu 50kg, což už samo o sobě značí nepřirozenou štíhlost. Obvod pasu - neskutečných 40cm by poskytoval naprosto nedostatečný prostor pro životně důležité orgány. A co bylo z celého fyziognomického výzkumu nejpřekvapivější? Hlava by se na tak úzkém krku neměla šanci udržet. I přes tato zjištění stále existuje určitá sorta žen, které považují vzhled panenky Barbie za ideál krásy a neváhají utrácet statisíce korun na klinikách plastické chirurgie.


Ať už se jedná o sílící volání společnosti po zdravém životním stylu nebo jen o šikovný tah marketérů, jedno je jisté. Doba, kdy se ženy snažily podobat panence Barbie, je na ústupu. Role se obrací a společnost Matell poslední roky přichází s panenkama, které jsou inspirované skutečnými ženami. Včetně jejich barvy očí a proporcí. Výrobce se nebojí ani náboženských rozdílů a tak v roce 2017 představil panenku oblečenou v hidžábu. Každý rok vyrobí firma Matell zhruba deset neprodejných panenek podle žen, které jsou nějakým způsobem inspirativní. Svou Barbie tak má třeba malířka Frida Kahlo, černošská gymnastka Gabby Douglas, princ William a vévodkyně Kate nebo německá topmodelka Heidi Klum. V této elitní společnosti má svou zástupkyni i Česká republika, kde ve výběru firmy Matell jednoznačně zvítězila lyžařka a snowboardistka Ester Ledecká. Její panenka má nejen stejný účes jako Ester a helmu s nápisem STR. Výrobce nechal ušít i stejnou kombinézu, jako byla ta, ve které naše olympionička sklízela úspěchy v zimních olympijských hrách v roce 2018.


Dnes už panenky Barbie zastupují nejrůznější profese a z dlouhonohých krasavic se tak staly pilotky, vědkyně, hasičky, fotbalistky, kosmonautky nebo detektivky. Doba, kdy byla tato panenka "jen" dlouhonohou kráskou a přítelkyní neméně dokonalého Kena je už pár let pryč.

Tím ale Matell s přibližovaním svých hraček reálným ženám zdaleka nekončí. V roce 2015 byla na svět uvedena kolekce s názvem Fashionistas, kde bylo představeno 23 panenek se 14 různými stavbami obličeje, 8 odstíny kůže, 18 barvami očí a 22 rozdílnými účesy. Kromě těchto fyzických změn prodělaly panenky i velkou obměnu šatníku a na své si přišly příznivkyně hippie i skejťačky. 

Před pár dny obletěla svět tisková zpráva a o nejnovějších panenkách, které co nevidět budou dobývat pulty prodejen a posléze i dívčí pokojíčky. Výběr je tentokrát opravdu neobvyklý, ale o to sympatičtější. V kolekci je totiž nejen panenka s protézou dolní končetiny,  poruchou pigmentu vitiligo (tu proslavila světově známá modelka Winnie Harlow), drobného vzrůstu nebo Barbie s opravdu ženskými křivkami. Matell osvěžil i vzhled panenky na invalidním vozíku, protože právě dvě takové bárbíny byly loni nejprodávanějšími na britském trhu.


Ať už se další kroky panenky Barbie a především jejího výrobce budou uchylovat kterýmkoliv směrem, jedno je jisté. Už dávno nemůže žádný z jejich odpůrců namítat, že tato hvězda dětských pokojíčků má stále tu samou barvu pleti a je nepřirozeně dokonalá. Protože ať už se Barbie proslavila jakkoliv, její výrobci dobře pochopili situaci na současném trhu i požadavky moderní společnosti a dělají vše pro to, aby se oblibě výrobků Matell těšily současné i budoucí generace. A my můžeme jenom hádat, jestli bude mít ta příští kolekce panenek účes Donalda Trumpa nebo roušku na obličeji, jako reakci na aktuální světovou hrozbu koronaviru. 

AUTORKA:
@Denisa S.

ZDROJE:
https://www.mattel.com/en-uswww.bambule.cz

TAGY:
#barbie #handicap #mattel
 

 

„Hra je jeden z nejefektivnějších způsobů, jak zjednodušit život. Přesně to jsme dělali jako děti, ale v dospělosti jsme si hrát zapomněli.“