Zavřít

Vítejte!

Jaký druh zábavy Vás zajimá?

Hledejte podle tagů

Antistresové omalovánky

31. března 2020

Antistresové omalovánky, kreativní zábava i pro ty, kteří neumí kreslit.

Hodiny výtvarné výchovy nejednomu dospělému úspěšně zadupaly sebevědomí do země. Kreativity v obležení barev se naštěstí vzdát úplně nemusíte. Připravte si pastelky, pojedeme z kopce. Znáte antistresové omalovánky?


zdroj:https://www.knihydobrovsky.cz/antistresove-omalovanky-665635

Co jsou antistresové omalovánky
Co je to stres, to nemusíme bezesporu vysvětlovat většině z vás. Co jsou to antistresové omalovánky, to možná mnozí z vás ještě netuší. Svůj původ mají v Americe, hned po svém uvedení na trh se hojně prodávaly napříč světem, propadli jim například i Brazilci. V tuzemsku se rovněž staly doslova hitem a hned poté, co se u nás v roce 2015 objevily, byly brzy vyprodané, nakladatelství proto musela obratem připravovat dotisky. Navíc se neodkazují jen na zahraniční tvorbu, ale i čeští autoři se podílejí na vytvoření původních motivů určených k vybarvování.

Jedná se o omalovánky podobné těm, které známe z dětství. Určeny jsou k vymalovávání pastelkami, takže i výrobci pastelek zaznamenali s novým hitem nárůst tržeb. Vypadat můžou tyto omalovánky různě, seženete je například se zvířecími motivy, jsou vytvořené dle knižních předloh, velmi oblíbené jsou také mandaly. Zpravidla jsou jejich tvary oproti klasickým dětským motivům složitější, více členité, protože malé dítě ještě přetahuje a potřebuje k barvení větší plochu. Dospělý už si s takto pojatou předlouhou poradí snadno.

Dejte průchod kreativitě
Princip antistresových omalovánek tkví v tom, že se na ně musíte soustředit. Současně ale soustředění probíhá jinak, než jsme většinou zvyklí. Často v běžném životě zapojujeme levou mozkovou hemisféru, ve které „sídlí“ logika. (Alespoň někteří z nás.) Pravá hemisféra, která má na starosti kreativitu, je mnohdy v útlumu. Obecně kreslení představuje skvělou volbu, jak ji „probudit“ a uvolnit emoce. Antistresové omalovánky jsou vhodné pro všechny, kteří kreslit zkrátka neumí a od samotného tvůrčího procesu by je tak vyrušoval neustálý sebekritický dojem, že to jaksi není úplně „ono“. Při této relaxační technice je důležité být úplně v klidu, nenechat se nikým a ničím rozptylovat a nemyslet na to, že porota libovolné talentové soutěže by při spatření vašeho výtvoru okamžitě odhodila mikrofon a emigrovala na dálnou Sibiř.


zdroj: https://www.knihydobrovsky.cz/kreativni-omalovanky-antistresove-omalovanky-661376

Nechte se vést barvami
Kreativita nezná hranic, proto se nechte vést jen svou intuicí. Nad malováním příliš nepřemýšlejte. V tomto případě nebude nikomu vadit, když na papíře vyrobíte zelené slunce. Reálnými předlohami se nedejte svazovat a popusťte uzdu své fantazii.
Důležitý je sám tvůrčí proces a absolutní koncentrace jen na tuto jedinou činnost. K dotvoření atmosféry si klidně pusťte i oblíbenou hudbu. (Ty, kteří tvrdí, že zní jako ryk raněného nosorožce pošlete třeba ven. Atmosféra, znáte to.) Malování pojměte jako chvíli, kterou nerušeně věnujete jen sami sobě.

Funguje to vědecky
Několik minut strávených nad obrázky vám pomůže účinně zahnat stres, jak uvádí newyorská arteterapeutka Marygrace Berberian. Při malování totiž dostává „pohov“ amygdala, tedy část mozku, která je zodpovědná za vylučování stresových hormonů. Podobný názor sdílejí i čeští odborníci, podle nichž se u pracujících lidí jedná o výborný způsob, jak „vypnout“ v každodenním nasazení mozek. Ostatně arteterapie jako taková je uznávaným léčebným oborem. Jedním z jejích průkopníků byl i Carl Gustav Jung, uznávaný psychoterapeut, který se svými pacienty tvořil mandaly. Účinnost kreslení v boji se stresem potvrdilo navíc i několik novodobých vědeckých studií, například ta z roku 2017, která došla k závěru, že kreslení prokazatelně dokázalo účastníky výzkumu odvrátit od nepříjemných pocitů v kontextu negativních vzpomínek.


zdroj: https://www.knihydobrovsky.cz/inspirativni-zenove-mandaly-antistresove-omalovanky-661396

Malování místo antidepresiv
Na omalovánkách rozhodně nevzniká závislost (ačkoli nevylučujeme, že jedny vám zkrátka stačit nebudou) a jejich tvoření není nijak škodlivé. Místo toho, abyste přepracování řešili další náloží kofeinu nebo dokonce skleničkou něčeho ostřejšího, se určitě vyplatí sáhnout po obrázcích. Z výsledku můžete mít minimálně dobrý pocit z kvalitně odvedeného díla a hotové dílko si vystavit. Omalovánky představují tak i balzám pro sebevědomí. Naše sebedůvěra bývá v současné náročné době často těžce zkoušená tlakem na výkon doma i v zaměstnání a pocitem, že stále nejsme dost dobří a nic se nám úplně na sto procent nepovedlo.
A samozřejmě máte i možnost vlastnoručně vyzdobeným obrázkem i někoho potěšit a darovat mu svůj výtvor.

Odpočinek od technologií
Omalovánky si navíc můžete vzít s sebou kamkoli, třeba na dovolenou. Výhodou na rozdíl od elektronických vymožeností je to, že nemají baterii, není potřeba shánět nabíječku a v nejnevhodnějším okamžiku se tak zkrátka nevypnou. Dát v přetechnizované době šanci zábavě, která se neodehrává u blikajících obrazovek, má rozhodně svůj smysl.
Věděli jste, že tzv. modré světlo, které září z obrazovky našeho notebooku (i jiných zařízení, jako jsou mobily), když si například večer pouštíme film, dokáže nepěkně „rozhodit“ biorytmy lidského organismu? Což ve výsledku může právě narušovat kvalitní spánek a puštěný počítač proto může být důvodem, proč se v noci převalujete, a ne a ne „zabrat“.

Můžu u malování pracovat?
Obecně se to nedoporučuje, protože omalovánky by vás měly odvést od stresu. Vzhledem k tomu, že ale aktivizují tu část přemýšlení, kterou často necháváme doslova ležet ladem, je možné, že řada lidí se náhle cítí produktivnější, než kdy jindy.
A toho by bylo škoda úplně nevyužít. Jestli si můžete omalovávat při poradě, na přednášce nebo se potřebujete vybudit k brainstormingu, můžete jejich působení v tomto směru vyzkoušet. Svoje okolí možná zahrnete nečekanými nápady.

Jak omalovánky vybrat
Konkrétní omalovánky jsou samozřejmě do velké míry otázkou vašich osobních preferencí. Vyberte si takové, které se vám líbí. Ale nešetřete na sobě. Zaměřte se na kvalitu a gramáž papíru, abyste měli jistotu, že barvy budou dostatečně výrazné, syté a budou v omalovánkách dobře držet.

K vybarvování můžete použít kvalitní pastelky, což bývá volba většiny kreativních tvůrců. Pozor na to, aby pastelky nebyly příliš lámavé, jinak se pro vás stane barvení záležitostí naopak spíše stresovou. Hodí se také fixy i jakékoli jiné barvy.
Starší a pokročilí setřou nostalgickou slzu a poběží shánět barevná Progressa, která na trhu stále jsou. Kdo se chce cítit jako skutečný umělec, může se vypravit (případně si tajně půjčit z výtvarného kufříku dětí) také pro tempery.


zdroj: https://www.knihydobrovsky.cz/antistresove-omalovanky-pro-dospele-653527

Kde se dají antistresové omalovánky koupit
Samotné omalovánky seženete v dobře zásobeném papírnictví, v knihkupectví nebo ve výtvarných potřebách. Pastelky či jiné barvy koupíte i v hračkářství, např. Království hraček Bambule a Sparkys. Sáhněte určitě po větším balení alespoň o 12 kusech, vybarvování je prudce návykové!

Kolik času obrázkům věnujete, to záleží na vás a vašich časových možnostech. Ti, kteří už omalovánky doma mají, popisují s úsměvem, že není problém se do nich natolik „zažrat“, že nad barvami vydrží i celý večer. I pouhá hodina denně vás ale úžasným způsobem „dobije“.

Malý tip: Pokud se vám nechce za omalovánky v brožované vazbě utrácet nebo se vám líbí jen konkrétní motivy, můžete si vybrané motivy také stáhnout na internetu a vytisknout i na obyčejné domácí tiskárně.

Omalovánky v podobě knihy jsou zase výborným dárkem, takže jestli znáte nějakého toho přepracovaného workoholika, právě jsme za vás vyřešili dilema k Vánocům i narozeninám. Není zač!

Velký výběr naleznete například na e-shopu Knihy Dobrovský.
Žhavé nabídky můžete sledovat také na jejich Facebooku.


https://www.facebook.com/KnihyDobrovsky.cz/


AUTORKA:
@lenore

ZDROJ:
https://www.knihydobrovsky.cz/https://www.sparkys.cz/

TAGY:
#omalovanky #kreativita #knihydobrovsky


 

„Hra je jeden z nejefektivnějších způsobů, jak zjednodušit život. Přesně to jsme dělali jako děti, ale v dospělosti jsme si hrát zapomněli.“