Zavřít

Vítejte!

Jaký druh zábavy Vás zajimá?

Hledejte podle tagů

Hry

Albi Kouzelné čtení aneb tužka, která je kámoš!

21. dubna 2020

Kouzelné čtení je inovativní interaktivní koncept. Nějak takhle by mohl znít produktový popisek od výrobce (a zřejmě i tak zní).

Ale co to vlastně je ve skutečnosti?

Jak funguje Kouzelné čtení
Kouzelné čtení ukrývá interaktivní knihy, které si děti nemusejí jenom prohlížet nebo si v nich číst. Tyto knihy se, velmi jednoduše vysvětleno, zkrátka čtou samy.

Potřebujete k nim speciální tužku. Tou se stačí příslušného místa v knížce dotknout, aby se provedla určitá zvuková akce. Kniha umí určitou pasáž přečíst, zazpívat písničku, přehrát autentický zvuk a spoustu dalších docela efektních kousků. Oproti běžným knihám tedy dětem znatelně rozšiřuje možnosti pro zábavu i poznání z řady odvětví. Za Kouzelným čtením není žádná kouzelná metoda, ale ryze moderní technologie. Tužka je v podstatě čtečkou kódu, který je umístěn na stránce knihy v příslušné oblasti.

Co je Albi tužka
Albi tužka je nezbytný nástroj, bez kterého s vámi knihy nebudou „mluvit“. Tužka však stačí pouze jedna, kompatibilní je se všemi knihami z celé edice. Poznáte je jednoduše podle označení logem Kouzelné čtení. Koupit si ji můžete zvlášť nebo v setu i s knihami. Tužka je v podstatě USB zařízení. Obsahuje vlastní interní úložiště o velikosti 16 GB. Kdyby se vám na tento prostor už všechny ty sedmihlavé princezny, draci a jiné pohádkové příšery nevešly, využijte možnost vložení micro SD karty.

Tužka obsahuje reproduktor, mikrofon a co rodiče potěší asi nejvíc, tak i konektor určený k připojení sluchátek. Takže až budete s mokrým hadrem na čele proklínat do pátého kolena všechny výrobce jakýchkoli zvukových hraček, můžete si oddechnout, že Albi je v tomto směru znatelně napřed.

Využít se tento nástroj dá jako klasická USB paměť, mp3 přehrávač, případně také pro záznam zvuku. Lze tedy říci, že tužku lze doplňkově používat i bez knížek. Tzv. mp3 samolepky poslouží k tomu, abyste si do tužky mohli dokonce i nahrát zvuky vlastní.
Řada rodičů tuto funkcionalitu úspěšně využívá například k namluvení oblíbených pohádek. Popelka je samozřejmě fajn, ale když ji vyprávíte už potřicáté, dost si přejete, aby se v ní už konečně objevila nějaká ta sedmihlavá saň a většinu hlavních postav prostě sežrala.Jak tužku oživit
Zařízení je poháněno integrovanou baterií. Ta se dá nabít klasicky ze sítě nebo z počítače. Nijak se tedy neliší například od mobilního telefonu. Zábava na cestách je zaručena díky výdrži akumulátoru na až 8 hodin.
Rozkousal vám originální nabíječku domácí králík, pes, potomek nebo skřítek Naschválníček (který může za většinu domácích katastrof, k nimž se nikdo ze členů rodiny nehodlá znát)? Nezoufejte, tužku lze nabít i obyčejnou nabíječkou k mobilnímu telefonu. Nabíječku připojíte přes klasický mini USB konektor.

Jak tužku aktivovat
Pokud vám tužka po zakoupení knížky nečte, není rozbitá ani negramotná. Chápeme, taky čteme návody, až když selže všechno ostatní. Takže jak na ni?

Jakmile si koupíte novou knihu, musíte do tužky nahrát nový audiosoubor, jinak se místo požadovaných informací dočkáte pouze konstatování „Nemohu přečíst tuto knihu“. Soubory najdete (i v aktualizovaných verzích) na oficiálních stránkách projektu, ze kterých si musíte tyto doplňky pro Kouzelné čtení jednoduše stáhnout.

Pozor, tužka musí vždy obsahovat pouze jeden soubor k jedné knize. Starší nahrávky proto určitě nezapomeňte vymazat. Nahrání provedete připojením tužky do počítače podobně jako připojujete například mobilní telefon nebo flash disk a přetažením souborů.

Technické náležitosti doporučujeme raději vyzkoušet s předstihem, abyste si byli jisti, že například pod vánočním stromečkem vše funguje, jak má. Sice můžete dětem tvrdit, že Ježíšek má v popisu práce jenom rozdávat dárečky, nikoli být zdatný ajťák, ale zklamání byste se nevyhnuli, což je rozhodně škoda.Bude moje dítě Kouzelné čtení bavit?
Cílová skupina Albi je široká. Mini knihy jsou oficiálně určeny už pro batolata od věku 2 let. Specifičtější témata jako například lidské tělo zaujmou i starší děti. S Albi se díky tomu zabaví i školáci, kteří se mohou učit například i angličtinu. (Ne, my na vás určitě neřekneme, že trávíte večery s perníkovou chaloupkou.)

Hračka pokrývá široké spektrum témat, nadchne tak děti s různými zájmy. Není ani nijak vyhraněná z hlediska určení pro holčičky nebo kluky. Například zvířátka jednoznačně reprezentují dostatečně univerzální téma, které zaujme obě pohlaví.
Kdo má tedy doma více dětí, spolehlivě Kouzelné čtení využije prakticky pro všechny sourozence. Celá série je dostatečně pestrá, další knihy i průběžně přibývají. Rodiče se tak shodují, že o dárky k Vánocům nebo narozeninám je u Albi na delší dobu postaráno.

Co na to děti (a rodiče)
Ovládání Kouzelného čtení je kouzelně jednoduché. Děti, a to i ty menší okolo 3 let, jsou schopné se s tužkou rychle naučit a pochopit, co mají dělat, aby knížka vydala požadovaný zvuk.

U čtení jim proto rodiče nemusejí asistovat a nějakou dobu se nejmenší zvládnou u knih zabavit i samostatně. Pokud tak nechcete dětem dávat k dispozici tablet nebo jinou elektroniku a zároveň byste ocenili více duševně povznášející činnost než muset 661858x během minuty zopakovat za vydatných projevů potomkova nadšení „haf“, Albi je velmi dobrým řešením.

Zkušení rodiče potvrzují, že Albi Kouzelné čtení je univerzální investicí na několik příštích let potomkova života. Pokud se dětem zrovna poprvé netrefíte do vkusu, zkuste prostě příště ještě vybrat jinou knížku, je velká šance, že s jiným zaměřením nebo věkovou skupinou budete bodovat. Ne každé dítě zkrátka škatulkám výrobců hraček odpovídá. Mladší děti mohou být více zaujaty výrobky, které například vidí u svých starších sourozenců. Zároveň je tužka poměrně odolná, vyrobená s myšlenkou, že by ji měly dostat do ruky velmi malé děti. Nemusíte se tak bát, že by šlo o přehnaně křehké zařízení, které láskyplnou péči vašich roztomilých robátek nepřežije. Podle zkušeností samotných uživatelů je schopno zařízení úspěšně přestát i nějaký ten pád.

Máte pocit, že vedle počítačů je běžná „papírová“ kniha už outsider, který nemůže současné děti zajímat, protože z něj necrčí krev i jiné tělní tekutiny? Majitelé knížek a malých dětí s radostí upozorňují také na to, že projekt Albi Kouzelné čtení nenásilně vede už od raného věku ratolestem ke klasickým knihám.

  

Kdo to vymyslel?
Kouzelné čtení je projekt, který má na svědomí ryze česká firma Albi. Tahle společnost za sebou už má více než dvě desítky let fungování. V roce 1991 ji spoluzaložil Antonín Kokeš, který je dodnes majitelem. Tehdy studoval na vysoké škole. A projevil podnikatelského ducha, zkusil totiž se svým kamarádem prodávat na pražském Staroměstském náměstí pohlednice. Byla to legrace, ale byl to i úspěch a dva podnikaví vysokoškoláci se tak rozhodli obchodní talent zúročit.

A právě tady se začíná formovat Albi. Základní myšlenkou, se kterou byla tato značka vytvořena, byla chuť si hrát, bavit se a smát se. A to ať už jste děti nebo dospělí. Víme, co vás napadlo. Nás to napadlo taky, ale ne, síť sexshopů prozatím není součástí tohoto řetězce.

Albi tak dnes na trh dodává hračky, hry, ale také přání a spoustu dalších milých drobností, které mají za úkol vyjadřovat city. A právě to je možná příčinou úspěchu jednotlivých projektů: Nejedná se jen o české lokalizace zahraničních hraček, ale o původní koncepty doslova na míru vytvořené českému naturelu.AUTORKA:
@lenore

ZDROJ:
https://www.albi.cz/https://eshop.albi.cz/


TAGY:
#albi #kouzelnecteni #tuzka #interaktivni

Podívejte se i na jiné interaktivní hry pro děti.

 

„Hra je jeden z nejefektivnějších způsobů, jak zjednodušit život. Přesně to jsme dělali jako děti, ale v dospělosti jsme si hrát zapomněli.“